Cestou z Řeže jsme se zastavili u České efedrinky. Jde o farmaceutickou společnost, která v roce 1949 začala vyrábět jako první ve střední Evropě penicilin. V padesátých letech se výroba rozšířila o další léky. V roce 1966 zde vznikl Výzkumný ústav antibiotik a biotransformací. Efedrin se zde začal vyrábět v sedmdesátých letech. Dnes se kromě výroby léčiv efedrinka zabývá například analýzou vody a provádí různé mikrobiologické testy.
Efedrin
Efedrin je alkaloid, který je obsažen v keřích zvaných chvojníky (latinsky Ephedra – odtud název efedrin). Tuto látku začali využívat čínští lékaři již před 1000 lety. Tehdy ho užívali na záněty dutin – efedrin roztahuje dýchací cesty. Dále je účinný například při léčbě astmatu, také se užíval jako lék na hubnutí. Protože může způsobit fyzickou závislost, přidává se i do pervitinu. Spaluje tuk, napomáhá vytvářet svalstvo a posílit fyzickou zdatnost, proto byl přiřazen na listinu dopingových látek.
Penicilin
Další významnou látkou (lékem) vyráběnou v České efedrince je penicilin. Je to antibiotikum získávané z plísně štětičkovec (latinsky Penicillium). Je to bakteriocidní látka (tzn. zabíjí bakterie) – předepisuje se na onemocnění způsobená bakteriemi. Objevil ho náhodně v roce 1928 Alexandr Fleming, který za něj později obdržel Nobelovu cenu.
Zdroje (informací a fotek):
http://www.aktin.cz/clanek/1695-efedrin-mnoho-povyku-pro-nic
http://www.vuab.cz/
6.AG
Autor: Matěj Sirotek, Hana Němcová