Do ÚČOV vedou odpadní vody z domácností, ze strouh a z průmyslu, které se tam dostanou kanalizací. Tato jednotka filtruje a čistí vodu z celé Prahy, okrajové části mají vlastní stanice.
ÚČOV spustila svou činnost roku 1966 a v té době patřila k největším v Evropě. Vzrůstající nároky na kvalitu vody však zapříčinily rozsáhlou škálu rekonstrukcí. Nejprve v 80., později znovu v 90. letech minulého století, také přibylo několik nových objektů. Cílem rekonstrukce bylo zvýšení kapacity biologického stupně čištění a zavedení procesu nitrifikace (oxidace amoniaku na dusičnany), dále instalování odstředivky strojního odvodňování kalu a nové kogenerační jednotky (výroba tepla a elektřiny). Postupem času se vybudoval automatický monitorovací systém řízení technologických procesů čištění vody, výroby energie i zpracování kalu.
Průměrný přítok odpadní vody je 4000 l/s. Biologicky se odstraňuje uhlíkové znečištění a probíhá nitrifikace. Srážením železitých solí se odstraňuje fosfor.
Technologická čistící linka se sestává z lapačů štěrku, jemných česlí, podélného provzdušňovaného lapáku písku, primárních usazovacích nádrží, aktivačních nádrží s jemnobublinnými aerátory, dosazovacích nádrží a regenerační nádrže vratného kalu.
Po zahuštění je na odstředivkách smíchán přebytečný biologický a primární kal, poté se přečerpá do dvoustupňových vyhnívacích nádrží o teplotě 55°C. Při vyhnívání vzniká velké množství bioplynu, který se využívá k výrobě tepla a elektrické energie. Na odvodňovacích odstředivkách se vyhnilý kal odvodní.
Autor: Lovre Šuto
Zdroje (informací a fotek):
http://voda.tzb-info.cz/likvidace-odpadnich-vod/8724-vystavba-cov-flexidiblok-v-nemcicich-nad-hanou
http://www.pvk.cz/cistirny-odpadnich-vod.html
http://www.pvk.cz/fotogalerie/ucov.html